Haber Sitesi
rare 3d metaverse project

Saglik, Uzmanından Önemli Uyarı: ORUÇ TUTARKEN STRATEJİK BESLENİN

Uzmanından Önemli Uyarı: ORUÇ TUTARKEN STRATEJİK BESLENİN


Uzmanından Önemli Uyarı;

ORUÇ TUTARKEN STRATEJİK BESLENİN!

İstanbul ve Türkiye kapsamında halkımızı bilinçlendirmek için önemli çalışmalara imza atan Kardiyolog Dr Emre Ertürk yaklaşan Ramazan öncesi yine önemli bir çalışma yaptı ve Ramazan Özel sayfasını yayına aldı. Kendisine teşekkür ediyoruz ve önemli bölümlerini sizler için yayınlıyoruz.

ORUÇ TUTARKEN STRATEJİK BESLENİN!

Yavaş sindirilen ve zamanla enerji açığa çıkaran yiyeceklere odaklanın! Yani lif oranı yüksek gıdaları tercih edin (örneğin tam tahıllar, meyveler ve sebzeler) ve kompleks karbonhidratlar içeren gıdalar (buğday, fasulye, mercimek, pirinç vb.)

O YİYECEK TANSİYONU DÜŞÜRÜYOR!

Orucu hurma ve bir bardak su veya sütle açmak gelenekseldir.Dini tavsiyelerin yanı sıra, bunun arkasında tıbbi nedenler mevcut. Hurma, kan basıncını düşürmek, kalp hastalığı ve kolon kanseri riskini azaltmak ve kabızlığı gidermek gibi sayısız faydaya sahip bir besindir. Hurma, iyi bir potasyum kaynağı olan besleyici güç merkezleri ve orucunuzu açmak için mükemmel bir besindir. Bir hurma sadece hızlı bir şekilde nemlendirmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda uzun saatler boyunca oruç tuttuktan sonra gençleşmenizi sağlamak için size anında enerji verir.

SAHURDA KAFEİNDEN UZAK DURUN!

Kafein sık idrara çıkmanızı sağlar, bu da daha hızlı susuz kalmanız anlamına gelir. Bunun yerine, sıcak bir şeye ihtiyacınız varsa daha sütlü bir içecek seçin veya sadece su için.

İFTARDA NE YENİR?

Potasyum açısından zengin meyveler: Potasyum, birçok vücut sisteminizin düzgün çalışması için gereklidir. Kilit rollerinden bazıları, krampları en aza indirmeyi ve vücuttaki sıvı ve elektrolit dengesini korumayı içerir. Potasyum oranı yüksek yiyecekler arasında fasulye, koyu yapraklı yeşillikler, patates, kabak, yoğurt, avokado, mantar ve muz bulunur.

Yeterli sıvı: Su kaybını önlemek için iftar ve yatma zamanı arasında mümkün olduğunca çok su veya meyve suyu için.

Çiğ fındık: Badem, özellikle vücudunuz uzun saatler aç kaldıktan sonra yağ özlemi çekiyorsa gerekli olan iyi yağları içerir. Çiğ kuruyemişler iftar için mükemmeldir çünkü tıkınırcasına yemenize gerek kalmadan tok ve kontrollü hissetmenize yardımcı olur.

Nemlendirici sebzeler: Salatalık, marul ve diğer sebzeler lif ve su bakımından yüksektir. Sadece vücudunuzun serinlemesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda cildinizi sağlıklı tutmak ve Ramazan ayında kabızlığı önlemek için de harika bir seçimdir.

İFTARDA NE YEMEMELİ?

Gazlı içecekler: Genellikle şeker oranı yüksek olan, aşırı kilo ve obezite riskinizi artıran ve hazımsızlığa yol açan şişkinlik ve gaza neden olabilecek işlenmiş içecekler ve gazlı içecekler içmekten kaçının. Susuzluğunuzu gidermek için normal su ve hindistancevizi suyuna bağlı kalın.

Yüksek şekerli yiyecekler: Çok az besin değeri içerdiği ve kalorisi yüksek olduğu için tatlılar ve çikolatalar gibi yüksek şekerli yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Kilo alımına katkıda bulunurlar ve her gün tüketilirlerse sağlık sorunlarına yol açabilirler.

Kızarmış yiyecekler: Kızartılmış köfte, samosa, hamur işleri ve yağlı köriler gibi yağlı ve kızartılmış yiyecekler, yağ yüklü olduklarından ve vücutta yağ dokusu olarak depolandığından kaçınılmalıdır. Uzun saatler aç kaldıktan sonra yağlı yiyecekler yemek asitliğe ve hazımsızlığa neden olur.

SAHURDA NE YENİR

Protein açısından zengin yiyecekler: Yumurtalar protein ve diğer besinler açısından yüksektir. Sadece daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olmakla kalmazlar, zevkinize uyacak şekilde çeşitli şekillerde yapılabilirler.

Lif açısından zengin besinler: Yulaf ezmesi, vücudunuzun sahurda ihtiyaç duyduğu lif açısından zengindir. Çözünür lif midede jel haline gelir ve sindirimi yavaşlatır, bu da kolesterol ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olur ve oruç boyunca enerjinizi korur.

Kalsiyum ve vitamin açısından zengin besinler: Kalsiyum ve protein açısından zengin olan süt ürünleri harika bir besin kaynağıdır. Gün boyunca tok ve nemli kalmak için yoğurtlu smoothie veya vanilyalı ve ballı milkshake tercih edin.

SAHURDA NELERDEN KAÇINILMALIDIR?

Basit veya rafine karbonhidratlar: Şekerler, beyaz un, hamur işleri, çörekler ve börekler gibi yiyecekler sadece üç ila dört saat boyunca tokluk sağlar ve besleyici değildirler.

Tuzlu yiyecekler: Vücudunuzdaki sodyum seviyelerindeki dengesizlik, oruç tutarken sizi çok susatır, bu nedenle tuzlu fındık, turşu, cips ve soya sosu içeren yiyeceklerden kaçınmaya çalışın.

Kafeinli içecekler: Kahve, uykusuzluğa ve huzursuzluğa yol açan kafein içerir. Ayrıca nemlendirmez ve gün boyu susamanıza neden olur.

RAMAZAN ORUCUNUN BEDEN SAĞLIĞINA FAYDALARI

Orucun manevi faydalarına odaklanıyoruz. Ancak Ramazan ayında oruç tutmanın sayısız fiziksel faydaları vardır.

*Kök hücrelerin ilerlemesini ve çoğalmaya başlamasını ve tüm sistemi yeniden inşa etmesini sağlar.

*Esasen, oruç tutmak vücudumuzu toksinlerden arındırır ve hücreleri, yiyeceklerden sürekli bir yakıt akışı olduğunda genellikle uyarılmayan süreçlere zorlar. Oruç tuttuğumuzda, vücut her zamanki gibi glikoza erişemez ve hücreleri enerji üretmek için başka araçlara ve malzemelere başvurmaya zorlar.

RAMAZAN AYI BOYUNCA VÜCUDUNUZDA SÜREÇ NASIL İLERLİYOR?

RAMAZANIN İLK GÜNLERİNDE hem kan şekeri seviyesi hem de kan basıncı düşer. Vücut arınma sürecini başlatır ve ilk birkaç gün genellikle baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı olabilir.

RAMAZANIN İLK HAFTASININ ARDINDAN;vücut oruç tutmaya uyum sağlar ve sindirim sistemi dinlenir. Sindirim sistemi, vücuttaki beyaz kan hücreleri daha aktif hale gelmeye başladıkça enerjisini vücudu temizlemeye ve hücreleri iyileştirmeye odaklar. Bu aşamada organlar da onarım sürecine başlar.

RAMAZAN'IN YARISINA GELDİĞİNİZDE ;enerji seviyeleri artacak, zihniniz daha iyi konsantre olacak ve genel bir sağlıklı olma hissi yaşayacaksınız Oruç sırasında vücudun iyileşme süreci çok daha verimli hale gelir ve bu nedenle vücut bu aşamada hasarlı hücreleri onarır. Kolon, karaciğer, böbrek, akciğerler ve cilt toksinleri yok ederek detoks yapar.

RAMAZANIN SON 10 GÜNÜNDE;vücut oruca alışır, daha enerjik hissedersiniz. Ayrıca gelişmiş hafıza ve konsantrasyona sahip olacaksınız. Organlar iyileşme sürecini tamamlar ve tüm toksinler atıldıktan sonra vücut maksimum kapasitesinde çalışabilir.

özel haberi 885 kişi tarafından okunmuştur.

saglik Haberleri

Bademciklere ne iyi gelir?
Bademciklere ne iyi gelir?...
Anonsla çağırdıkları köy halkını taziyeevinde aşılıyorlar
Anonsla çağırdıkları köy halkını taziyeevinde aşılıyorlar...
Reflü şikayetlerini hafife almayın
Reflü şikayetlerini hafife almayın...
Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara Turkovacın başarısını anlattı: Sakin döneme girdik
Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara Turkovac'ın başarısını anlattı: ...
Saglik Haberleri Listesi

Haber Sitesi